Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si reklamu na této pozici!

Výpočet neplodných dnů

Metoda plodných a neplodných dnů je nejstarší přirozená metoda antikoncepce. Tahle přirozená metoda byla vyvinuta Knausem a Oginou. Princip spočívá ve výpočtu neplodných dnů podle délky menstruačního cyklu a omezení sexuálního styku na neplodné dny ženy. Metoda bývá často označována jako nespolehlivá. Záleží hlavně na tom, jak se tato metoda provádí a jestli se kombinuje i s jinými druhy ochrany proti otěhotnění.

U každé ženy může dojít k oplodnění jen tehdy, když je v rodidlech přítomné zralé vajíčko. Předpokládá, že vajíčko je schopno oplodnění pouze 12 až 14 hodin po ovulaci a mužské spermie, které je mohou oplodnit, přežívají 24 - 48 hodin, dle novějších poznatků je možnost přežití spermií v genitálním traktu ženy až týden. Období mezi dvěma menstruacemi je podle této metody možno považovat za neplodné dny. Nevýhodou této antikoncepční metody je, že žena nemusí mít menstruaci pravidelnou, čímž není schopna s jistotou určit své neplodné dny.

V případe, že žena nemá pravidelný menstruační cyklus se postupuje tak, že se stanoví nejkratší a nejdelší menstruační cyklus za posledních 12 cyklů. Od nejkratšího se odečte 19 a výsledek je první plodný den, počítáno od prvého dne poslední menstruace. Od nejdelšího se odečte 11 a výsledkem je poslední plodný den.

Své neplodné dny si můžete vypočíst v této těhotenské kalkulačce (období mimo plodné období). Ale upozorňujeme že jde o opravdu o velmi nespolehlivou formu antikoncepce.